Vai Alūksnes slimnīcai būs garš mūžs?

Nupat masu medijos (delfi.lv, Latvijas sabiedriskie mediji lsm.lv un citi) sāk arvien skaļāk runāt par to, kas satrauc daudzu alūksniešu prātus. Veselības ministrija ir iecerējusi kārtējās reformas un viena no tās spožajām idejām paredz samazināt Alūksnes slimnīcas nozīmi, proti, no diennakts neatliekamās palīdzības daudzprofilu slimnīcas to plānots pārprofilēt par ambulatoro dienas centru ar 12 stundu darba laiku. Manuprāt, tas ir pats sliktākais, kas vien var notikt!

Alūksne Latvijā pēdējās desmitgades laikā šādā veidā ir „apturētas” daudzas slimnīcas, kuras bija spiestas kļūt par daļēji privātām slimnīcām, jo pašvaldībām vienām uzturēt šo visu ir ļoti grūti. Varbūt būtu iespējams, taču problēma ir tajā, ka slimnīca pieder tai pašvaldībai, kuras teritorijā tā atrodas, līdz ar to apkārtējās pašvaldības saprotamu iemeslu dēļ nav ieinteresētas dot savus līdzekļus, taču to, ka viņu novadu iedzīvotāji arī izmanto šīs slimnīcas pakalpojumus, blakus novadi izliekas nesaprotam.

Ir vēl kāda lieta, kas patiesībā liekas kā „sava biznesa izvirzīšana priekšplānā”. Saskaņā ar Veselības ministrijas plāniem paredzēts Alūksnes slimnīcas daļu pacientu, kuriem nepieciešama neatliekamā palīdzība, novirzīt uz Balviem un Gulbeni, taču šo slimnīcu 30 % kapitāldaļu pieder Alīdai Vānei, kas ir vienlaikus arī Veselības ministres padomniece. Cik ērti! Skumji, ka cilvēks, domājot par savu kabatu, nedomā par cilvēku dzīvībām, jo šīs slimnīcas nesniedz palīdzību traumatoloģijas un ķirurģijas profilos, bet Alūksnei tuvākās slimnīcas, kas to dara, atrodas vairāk nekā 100 km attālumā!

Latvijas ceļi Man, šķiet, nevienam, nav jāstāsta, kādā stadijā ir Latvijas ceļi. Tā nu sanācis, ka ap Alūksni tie ir brīžiem pat katastrofālā stāvoklī un ja pa šādu bedrainu ceļu jāved cilvēks, kuram ir traumas, viņam tas sagādās neciešamas sāpes. Patiesībā tai pat nav jābūt traumai. Ja cilvēks jūt stipras sāpes vēderā, galvā vai kur citur, arī tad kratīšanās ātrās palīdzības mašīnā viņam sagādās mokas.

Tā vien liekas, ka Veselības ministrijas nolūks ir vēl vienu svarīgu medicīnas punktu Latvijā nodzēst no kartes, atstājot to aprūpes slimnīcas statusā, un piešķirot krietni mazāk līdzekļu dažādu pakalpojumu sniegšanā. Te viss paliks kā citās bijušajās rajonu slimnīcās, kurām paliek poliklīnikas un slimnīcas aprūpes statusā.

Jā, ģimenes ārsts, ginekologs, dermatologs un citi ārsti tur varbūt būs, taču tie ir ārsti, kas pamatā pieņem rindas kārtībā. Bet ja nu vajag ginekologu, ausu un acu ārstu vai kāda cita speciālista konsultāciju traumas gadījumā – alūksniešiem būs jādodas vairāk kā 100km attālumā. Un tad būs – naktī tevi atved, bet kā tu kulsies mājup, paliek tavā ziņā. Pats vainīgs, ka saslimi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *