Uz Alūksni – pēc bargās ziemas

Neapšaubāmi visbrīnišķīgākais laiks, kad atpūsties un ceļot, ir tas laiks, kad ārā ir silts, saulains laiks, kas pie mums pārsvarā ir tikai vasarās. Arī Alūksne ir pilsēta, kurā vasarā, īpaši augusta pirmajā nedēļas nogalē – ir iespējas izbaudīt pārsteigumiem bagātu ceļojumu.

aliksne ziemāŠajā laikā notiek tradicionālie pilsētas svētki, kur iespējams apmeklēt pasākumus gan pilsētas centrā, gan uz Pilssalas, gan arī godināt senčus Alūksnes kapusvētkos un apmeklēt tuvumā esošos tūrisma objektus. Taču es pastāstīšu, ko var sagaidīt ne-alūksnietis, atbraucot uz šejieni ziemā.

Kad Latvijā ziemā skatāties laika prognozes pārraides, pievērsiet uzmanību, ka allaž aukstāko temperatūru sola Alūksnē. Un tas ir tikai loģiski – Alūksnes novads atrodas vistālāk Latvijas ziemeļosaustrumos, un šeit patiesi gaisa temperatūra ir aukstāka nekā citviet Latvijā. Un arī sniegs te ir gandrīz divtik vairāk un divtik biežāk kā citur. Tāpēc, ja esat patiesi kaismīgs ziemas autobraucējs un tavam auto ir kārtīgas ziemas riepas – laipni lūgts, Alūksnes novadā!

Pirms pāris gadiem kāds mans radinieks janvāra sākumā rīkoja apaļu jubileju, un pie viņa brauca tuvi un tāli radi no visas Latvijas. Kā gadījās, kā ne, tajā nedēļas nogalē laikapstākļu prognozes bija īpaši nežēlīgas – solīja pamatīgu sniega vētru. Radiņi sabraukuši un sniega puteņu laikā priecīgi svinēja dzimšanas dienu kādā lauku pirtiņā Jaunalūksnes pagastā. Viņiem tur silti, omulīgi, un nebaidīja pat aukstais sals, kas knieba vaigos, kad pusnaktī šie izšāva pāris raķetes par godu jubilāram.

sniegs-naktīKad pēc pusnakts daži viesi nolēma doties mājup uz citiem tuvajiem pagastiem, tad tik sākās īstie piedzīvojumi. Ceļi aizputināti un pat lāga nevar redzēt – tu brauc pa ceļu, vai jau tavs auto “airējas” pa uzartu lauku. Tie, kas ikdienā mēroja šo ceļu, droši zināja, kā braukt, grūtāk bija tiem, kas atbraukuši no citurienes un šos ceļus nepārzināja. Kā vēlāk atzina atbraukušie radi – šajā apvidū noteikti nepieciešamas īstas ziemas riepas ar radzēm, pretējā gadījumā tu mērķi nevari sasniegt. Labi vēl, ka varēja redzēt kāda cita auto iebrauktās pēdas, tad vismaz varēja orientēties gan par ceļa virzienu, gan arī vieglāk bija stūrēt.

Kaut arī sniega vētra plosījās tur pamatīgi un ceļi tiešām bija aizputināti, gods kam gods – ceļu tīrītāji strādāja operatīvi un jau nākamajā dienā ceļi bija daudzmaz izbraucami. Grūtāk klājās tiem, kas dzīvo dziļākos Alūksnes novada laukos, tiem jāpagaida bija ilgāk un bieži vien arī pašiem savs iebraucamais ceļš no lauku mājām bija jāšķūrē pašam. Kā saka, īsta ziemas lauku romantika un vienlaikus sports!

Tāpēc, ja esat avantūrisks un vēlaties izmēģināt savus spēkus, braucot pa piesnigušiem un apledojušiem lauku ceļiem – droši mērojiet ceļu uz Alūksnes novadu! Vēl labāk būtu izmēģināt tūrisma priekus, braucot zirgu vai suņu vilktajos pajūgos, ar sniega motociklu vai vēl kādu bezceļu transportu – asas izjūtas garantētas! Un jo tuvāk būsiet robežai, jo adrenalīna sniegtās sajūtas būs patiesākas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *